Založ si blog

Ako sa vysporiadať s neprispôsobivými občanmi – vzorový postup mesta Trenčín

Pred niekoľkými dňami prebehla v televíznych novinách jednej našej televízie, krátka informácia tom, ako sa mesto Trenčín vysporiadalo s jedným neprispôsobivým občanom, ktorý zo svojho domu a jeho okolia spravil skládku odpadu. Bordelom, smradom, potkanmi  doslova terorizoval blízkych susedov. Podrobne o tomto prípade informujú aj noviny Trenčianske Echo vo svojom vydaní zo dňa 12.12.2013 (ročník8 / číslo36).

Myslím si, že tento prípad si zasluhuje veľkú pozornosť, pretože je to ukážkový návod, ako vyriešiť problém s neprispôsobivými občanmi v mnohých lokalitách Slovenska.

Pre tých, ktorí nevedia, o čo v Trenčíne ide, stručne popíšem situáciu:

Vlastník nehnuteľnosti, starší pán (upozorňujem, že to nie je žiadny Róm, ale biely gadžo), neustále zvážal k sebe domov všetko možné a nemožné. Situácia bola taká, že bordelom zapratal dom aj pozemok okolo domu. Vytvoril na svojom pozemku smetisko, ktoré mu siahalo až po okná domu. Bol to raj pre potkany, v lete sa z toho šíril neznesiteľný zápach.  Susedia boli zúfalí, spisovali petície. Mesto sa to snažilo riešiť najprv rôznymi priestupkovými konaniami, potom vývozom bordelu na vlastné náklady, ale nič nepomáhalo. Skládka sa vždy znovu objavila a neustále narastala. Nakoniec mestu došla trpezlivosť. Na základe stavebného zákona, hygienických a protipožiarnych požiadaviek, ako aj vzhľadom na hrozbu kontaminácie pôdy a podzemných vôd, nariadilo vlastníkovi nehnuteľnosti, aby zosúladil stavbu a jej okolie so spôsobom užívania, na ktorý bola stavba povolená a určená. Samozrejme, vlastník na také nariadenie zvysoka kašlal, preto mesto pristúpilo k náhradnému výkonu rozhodnutia, to znamená, že mesto vypratalo dom a okolie domu na to objednanou firmou. To podstatné na tom je to, že sa to deje na náklady vlastníka nehnuteľnosti. Táto činnosť mesta je plne v súlade so správnym poriadkom a stavebným zákonom. Sumu asi šesť tisíc EUR za vypratanie smetiska, musí vlastník nehnuteľnosti zaplatiť. Pokiaľ tak neurobí, mesto ho dá na exekúciu, kde je vysoko pravdepodobné, že exekútor túto nehnuteľnosť v exekúcii predá a z toho pokryje pohľadávku, ktorú mesto Trenčín má voči majiteľovi nehnuteľnosti. Takto sa nehnuteľnosť dostane do rúk normálnych občanov a neprispôsobivý pán bude musieť odísť. (alebo k rodine, alebo na liečenie, alebo do domova dôchodcov, alebo na smetisko).

Toto je vzorový návod, ako postupovať voči neprispôsobivým!

Neprispôsobivý občania ( a je úplne jedno, či sú to Rómovia, alebo gadžovia) žijú vo svojich vlastných, alebo prenajatých obydliach ako prasce. Šíria smrad, hluk, robia okolo seba smetisko, vytvárajú ideálne podmienky pre potkany a inú háveď,…čo znehodnocuje majetok, ako aj ničí psychické a fyzické zdravie susedov, hrozí to kontamináciou pôdy a spodných vôd.

Preto treba voči nim postupovať veľmi podobne. Tak, ako to vzorovo ukázalo mesto Trenčín. Začať neprispôsobivých pokutovať za šírenie hluku, špiny, vytváranie nelegálnych skládok. Nariadiť upratanie nehnuteľnosti a okolia v súlade so stavebným zákonom. V prípade, ak neprispôsobivý nesplnia nariadenie, mesto, alebo obec (prípadne iná, na to určená autorita), zabezpečí poriadok vlastnými silami – na náklady vlastníka nehnuteľnosti. Pohľadávku mesta, alebo obce, ktorá voči vlastníkovi nehnuteľnosti vznikne, vymáhať pomocou exekúcie, kde exekútor predá v exekúcii problematickú nehnuteľnosť a z tej pokryje pohľadávku mestu, či obci. Neprispôsobivých z predanej nehnuteľnosti vysťahovať do kontajnerov na okraj obce, či mesta, niekde tam, kde nebudú svojim spôsobom života ohrozovať majetok a zdravie slušných občanov a budú pod zvýšeným dohľadom polície, sociálky, zdravotníkov.

Som veľmi rád, že mesto Trenčín ukázalo, ako treba v takýchto prípadoch postupovať. Doporučujem   všetkým našim politikom (ministrom, poslancom, ale aj predstaviteľom samosprávy), ísť po rozumy do mesta Trenčín.  Ak by sa tento postup aplikoval na celom Slovensku, mnohým našim slušným občanom by sa uľavilo a podstatne ľahšie a krajšie žilo. Bolo by tu tak menej miesta pre nenávisť, agresivitu a extrémizmus.

Podrobnejšie o tomto probléme nájdete v novinách Trenčianske ECHO, ročník 8 / číslo 36, ktoré vyšli dňa 12.12.2013.

Podobný návrh na riešenie neprospôsobivých som navrhoval aj vo svojom blogu: Rómska problematika -7- Ako vyriešiť spolužitie s neprispôsobivými

 

Budúcnosť železnice na Slovensku – 2 – Regionálne a vysoko-rýchlostné trate

13.01.2018

Vo svojich predchádzajúcich blogoch som sa zaoberal modernizáciou železničného uzla v Bratislave, ako aj predstavou o vytvorení štyroch hlavných železničných ciest na Slovensku. Dnes chcem viac »

Budúcnosť železnice na Slovensku – 1 – Hlavné trate

06.09.2017

Vo svojich predchádzajúcich dvoch blogoch som sa zaoberal modernizáciou železničného uzla v Bratislave. Dnes chcem vysvetliť a napísať svoju predstavu, ako by mala vyzerať železnica na Slovensku. viac »

Doprava v Bratislave – 2 – Projekt Filiálka

12.01.2017

Vo svojom predchádzajúcom blogu: Doprava v Bratislave – 1 – Železnica, som predstavil návrh, ako by sa dal efektívne zmodernizovať bratislavský železničný uzol tak, aby z toho mala úžitok viac »

solún, grécko,

V Solúne vypukli protesty proti dohode s Macedónskom

25.06.2018 07:38

Macedónsko by malo oficiálne zmeniť svoj názov až po plánovanom referende na jeseň tohto roka.

INDONESIA-FERRY/

Indonézia lokalizovala na dne jazera potopený trajekt

25.06.2018 06:58

Pri nehode preplneného trajektu sa zrejme utopilo vyše 180 ľudí, mnoho obetí zrejme zostalo uviaznutých vo vnútri plavidla.

turecko, prevrat, letisko, ataturk

V Nemecku požiadalo o azyl 1 200 tureckých diplomatov a úradníkov

25.06.2018 06:48

Ankara po neúspešnom pokuse o prevrat začala prenasledovať priaznivcov duchovného Fethullaha Gülena, ktorého podozrieva zo zosnovania puču.

parlament, národna rada, NR SR, budova

Majetok politikov bez lupy

25.06.2018 06:00

Podľa politológa Koziaka hovoriť o potrebe prijatia nového zákona o ochrane verejného záujmu je len dobrým sloganom pre voličov, ale nič sa neurobí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 168300x
Priemerná čítanosť článkov: 7013x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy